Blog

Formalne wymogi związane z wynajmem samochodu

Wynajem samochodu jest świetnym rozwiązaniem, kiedy podczas wakacji chcemy zwiedzić większy obszar niż jesteśmy w stanie obejrzeć podczas spacerów, jak również podczas przebywania w innym mieście służbowo. Wynajęcie samochodu pozwala na sporą niezależność i łatwość dojazdu z miejsca na miejsce. Do tego jest to opcja korzystna cenowo. Wielu osobom bardziej opłaca wynająć się samochód na jakiś okres czasu, niżeli kupować swój własny pojazd.

Jakie są formalności podczas wynajmowania samochodu?

Wynajmując samochód, musimy spełnić pewne warunki. Formalności nie są skomplikowane, a wszelkie informacje zawarte są w umowie. Zawierając umowę, należy okazać aktualny dokument tożsamości oraz prawo jazdy. W większości wypadków firma wymaga od kierowcy co najmniej rocznego stażu jako kierowca, i ukończonych 21 lat życia. Jeżeli kierowca nie ukończył tego wieku bądź posiada prawo jazdy przez krótki okres czasu, to wypożyczalnia może zawrzeć z nim umowę, jednak z wyższą ceną wynajmu lub tylko określonymi modelami pojazdów. W sytuacji gdy samochód chce wynająć osoba z innego kraju, musi okazać dokument tożsamości oraz międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku wypożyczaniu samochodu przez firmę należy podać NIP i regon firmy, oraz zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wypożyczalnie samochodów posiadają na wyposażeniu różne rodzaje samochodów, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jakie informacje zawiera umowa najmu pojazdu?

 Każda umowa wypożyczenia samochodu musi zawierać takie informacje jak:
• Długość planowanego wynajmu auta,
• Termin odbioru samochodu,
• Miejsce odbioru samochodu.
Jeżeli samochód jest wypożyczany w celu wyjazdu za granicę, należy koniecznie umieścić tę informację w umowie. Na dokumencie określona jest także kwota wynajmu, zależna od długości wynajęcia pojazdu, jego marki i modelu. Określona jest także wysokość kaucji, która została wpłacona przed otrzymaniem kluczyków. Kolejnym niezbędnym elementem jest określenie odpowiedzialności, jaką obejmuje wypożyczalnia i osoba wypożyczająca. Osoba wynajmująca pojazd jest zobowiązana do oddania samochodu w takim stanie, w jakim go otrzymała. Dotyczy to nie tylko sprawności samochodu czy jego czystości, ale również ilości paliwa w baku.