Blog

Czy kierowanie busem wymaga specjalnych uprawnień?

Nie zawsze prowadzenie busa osobowego lub dostawczego wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowych uprawnień. Chcecie dowiedzieć się więcej? Sprawdźcie ten artykuł!

Kierowanie busem bez szczególnych uprawnień

Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, aby kierować pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o całkowitej dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony, nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień, innych niż aktualne prawo jazdy kat. B. 

Podobnie sytuacja wygląda, gdy chodzi o prowadzenie aut, które przystosowane są do przewozu maksymalnie 9 osób. Jeśli całkowita waga nie przekroczy 3,5 tony, wówczas kierowca nie musi martwić się o dodatkowe uprawnienia. Jest to dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy myślą o wypożyczeniu samochodu o większych gabarytach na wakacyjny wyjazd, czy inną okoliczność. W naszej ofercie mamy szeroki wybór aut, które spełniają powyższe wymogi i z powodzeniem mogą być kierowane przez osoby posiadające wyłącznie prawo jazdy kat. B.

O czym pamiętać przy wypożyczaniu busów lub aut dostawczych

Co jest jednak kluczowe w takiej sytuacje? Aby pilnować całkowitej wagi auta razem z załadunkiem. Jeśli podczas kontroli wyjdzie na jaw, że pojazd jest przeładowany, wtedy kierowca może zapłacić wysoką karę za takie niedopatrzenie, a tego chyba każdy wolałby uniknąć. Nic jednak dziwnego, że mandaty za to przekroczenie sięgają kilku tysięcy złotych, gdyż przeciążony pojazd większych gabarytów stanowi na drodze spore zagrożenie, szczególnie jeśli kierowca nie jest dodatkowo przeszkolony. Przede wszystkim wydłuża się droga hamowania takiego samochodu, a także istnieje ryzyko utraty kontroli przy wykonywaniu nawet podstawowych manewrów. W związku z tym kluczowe jest przestrzeganie zasad i pilnowanie wagi pojazdu.

Kiedy trzeba zdobyć dodatkowe kwalifikacje

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku busów przeznaczonych do przewożenia większej liczby pasażerów niż dziewięć.

Wtedy należy mieć prawo jazdy kat. D, D+E, D1 lub D1+E. Jeśli chodzi o kategorię D1, daje ona możliwość do prowadzenia pojazdów o maksymalnej długości do 8 metrów oraz liczbie pasażerów do 16 osób, natomiast kategoria D nie narzuca dodatkowych ograniczeń. 

Jeśli natomiast myślicie o wypożyczeniu busa dostawczego o większej masie całkowitej, niż 3,5 tony, wówczas musicie mieć prawo jazdy kat. C, C+E, C1 lub C1+E.

Jeśli szukacie wypożyczalni busów lub samochodów dostawczych to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.