Blog

Czy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?

Jeszcze do niedawna wypożyczalnie samochodowe kojarzone były wyłącznie z wyjątkowymi sytuacjami, bądź opcją dla zamożnych osób. Obecnie zarówno firmy, jak i osoby prywatne coraz częściej decydują się na wynajem samochodów jako alternatywę dla leasingu samochodu. W wielu kwestiach obie te opcje wypadają podobnie, a możliwość dopasowania do siebie czasu wynajmu czy zapewnienie ubezpieczenia sprawia, że coraz więcej osób skłania się ku wynajmowi aut.

Czym różni się wynajem aut od leasingu?

Wynajem samochodu jest rozwiązaniem o wiele bardziej elastycznym. Samochody dostępne są od ręki, nie ma konieczności wpłacania wkładu własnego, a rata za wynajem długoterminowy jest zawsze taka sama. Klient nie ponosi dodatkowych kosztów za ubezpieczenie czy przeglądy, a naprawami wszelkich usterek czy awarii zajmuje się wypożyczalnia. Przy długoterminowym wynajmie samochodów cena jest naprawdę bardzo korzystna.

Decydując się na wzięcie samochodu w leasing, konieczne jest posiadanie wkładu własnego, a także comiesięczne opłacanie z góry określonych rat. O ile w dużych przedsiębiorstwach nie stanowi to problemu, o tyle mniejsze firmy czy jednoosobowe działalności gospodarcze nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. Skorzystanie z leasingu wiąże się również z koniecznością załatwiania sporej ilości formalności oraz czasem oczekiwania na pojazd. Oprócz rat leasingu klient jest zobowiązany do opłacania wszelkich zobowiązań jak ubezpieczenie, naprawy pojazdu również leżą w jego gestii. Zaletą tego rozwiązania jest to, że po zakończeniu okresu leasingowania klient ma możliwość wykupienia samochodu.

Dla osób, które lubią mieć pewność, że w razie sytuacji awaryjnej mogą bez problemu oddać auto do serwisu i nie poniosą za to żadnych dodatkowych kosztów, wynajem jest naprawdę dobrą opcją. Sprawdzi się również u klientów, którzy wolą mieć stałą comiesięczną ratę, a muszą zatroszczyć się jedynie o paliwo. Długoterminowy wynajem samochodu jest również idealnym wyborem dla osób, które nie chcą zajmować się sprzedażą samochodu i jego przygotowywaniem. Ze względu na spore możliwości, jest to opcja, która być może w niedługim czasie wyprze w dużej mierze leasingi samochodowe.